דף הבית >> הפקת חינה >> חינה מרוקאית
חינה מרוקאית          
 

הפקת חינה מרוקאית

טקס חינה מרוקאית
 
בקרב יוצאי מרוקו, חגיגת טקס חינה מרוקאית הוא אירוע חובה לפני החתונה, ובהתאם, זהו טקס חינה מושקע ביותר, החל מהתלבושות, דרך האולם המעוצב בסגנון מרוקאי, וכמובן עד האוכל המרוקאי המפורסם והעוגיות והמתוקים, שאגב, מככבים בכל החינות מכל העדות.
 
טקס החינה המרוקאי המקורי נחגג במרוקו כמסיבת אירוסין. הכלה לובשת תלבושת מיוחדת ומפוארת  “קשוואה אל כבירה” השמלה הגדולה, ועונדת תכשיטים יקרים לכבוד החתן שמולבש ב”ג’לביה”. התלבושות מעוטרות באבנים ועיטורי זהב.
 
טקס החינה נערך בבית הורי הכלה המארחים את החתן ומשפחתו. בדרך כלל לאחר חזרתה של הכלה מהטבילה במקווה טהרה. במהלך החינה נחתם “חוזה” בין שתי המשפחות, בו החתן מתחייב על סכום נכבד, מעין כתובה. ואחרי קריאת ההסכם יוצאת הכלה להקיף את ביתה שבע פעמים. בכניסתה לבית נפתחת רשמית מסיבת החינה, והמשפחות והמוזמנים מתחילים בריקודים ושירה, המלווים בסעודה מרוקאית, שתייה חריפה, וכמובן – עוגיות מרוקאיות ומיני מתיקה המסודרים על מגשים מקושטים.
משפחת החתן מגישה לכלה מעין נדוניה: סלסילות מלאות תכשיטים, לבנים, איפור, ערכות טיפוח, חלוקים ועוד...
טקס חינה מרוקאית אותנטי
 
על הכנת עיסת החינה אחראית אישה נשואה טובת-לב ופורייה (רצוי שתהיה זאת אמה של הכלה), וזוהי סגולה לכך שהכלה תידבק במידותיה הטובות ובמזלה מאיר הפנים. ( חל איסור מוחלט על גרושה, אלמנה, או עקרה לבחוש את עיסת החינה).
לאחר הכנת עיסת החינה מקשטים את קערת החינה בנרות, סוכריות, דרז’ה, פרחים ומטבעות זהב – כל זאת לסמל חיי נישואין מוארים, עשירים ומאושרים, חיים מתוקים ופוריים.
נהוג שהורי החתן מורחים את ידי הכלה, והורי הכלה מורחים את ידי החתן, המריחה נעשית בעיגול – כרמז למטבע המסמל ברכת שפע. לאחר מכן, עוטפים את ידיהם בסרטי משי מעוטרים.
 
הקהל שר ושמח עם החתן והכלה, ומתכבד גם הוא במריחת החינה, כדי שכולם יידבקו במזל הטוב והטוהר של בני הזוג. נהוג לחשוב גם כי החינה היא סגולה לרווקים ורווקות להינשא בקרוב.
 
סעודת החינה המרוקאית
המאכל המסמל יותר מכל את סעודת החינה המרוקאית הוא ה”קוסקוס”, שגרגיריו הרבים מסמלים שפע ועושר. במרוקאית הוא נקרא “שקשו בלעשוב”: קוסקוס בעשבי תיבול יקרים קורנית, מיורן וזעפרן).)
 
בחינה מרוקאית נתחיל מהסוף דווקא.. עוגיות מרוקאיות לחינה הפכו אמנם לסמל החינות, אך הן מגיעות מבית אמא במרוקו, ורק יחידות סגולה יודעות באמת להכין אותן.
 
כמו כן, מתוקים מכל המינים והסוגים: שבקייה, פזואלוס, עוגיות קוקוס, בוטנים, מרציפן, מופלטות ועוד… מסמלות את המתיקות והאושר, שמאחלים לבני הזוג בערב החינה.
 
תפאורה בחינה מרוקאית
ללא ספק, העדה המזוהה ביותר עם טקסי חינות, היא העדה המרוקאית.
חינות מרוקאיות מתאפיינות בעיצוב עשיר בצבעים של האולם עצמו ושל בגדי החתן, הכלה והאורחים עצמם, מוזיקה אוטנטית מרוקאית המשלבת, נגינה בעוד, תופים מסורתיים, וכלי מיתר שונים, וכמובן – מאכלים מרוקאיים מסורתיים עשירי בצבעים ובטעם נפלא.
 
נהוג לערוך את טקס החינה המרוקאי באוהל חינה מרוקאי, המקושט בריהוט ממרוקו, עיטורים וכריות, שטיחונים ומפות משי וסאטן מרוקאיות, והכול בצבעים נוצצים: לבן, בורדו, וזהב. בני הזוג יושבים בכיסאות מלכותיים במרכז, שהם מעין כורסאות מפוארות וגבוהות, ובאוהל על השולחנות מונחים גם עלי נענע ריחניים וענפי רוטה – הידועים בסגולתם כנגד עין הרע.
 
האורחים ניגשים למרוח את ידיהם, ומברכים את החתן והכלה ומעניקים להם אהבה גדולה. ניתן לחגוג את טקס החינה המרוקאי גם במסעדה מרוקאית המתאימה לאירועי חינה.
 
טקסי חינות מרוקאיות מתבצעות על ידי צביעה של כף ידם של החתן, הכלה והאורחים עצמם, כאשר המטרה המשותפת למעשה לכל סוגי החינות ולכל העדות, היא להעניק לחתן ולכלה ברכה להגנה מפני עין רעה, וסגולה לפריון, הצלחה כלכלית וחיי נישואין מוצלחים.
 
התלבושות והמאכלים המוגשים בכל טקס חינה אשר אינו מבוסס על מוצא עדתי אחר הם ממוצא מרוקאי, ואם נבקש לחגוג טקס חינה מסורתי מבלי שנשתייך אל עדות המזרח ויוצאי צפון אפריקה, הרי שיוצע לנו טקס חינה מרוקאית כאלטרנטיבה ראשונה.
 
ואכן, טקס חינה מרוקאית הוא טקס עשיר בפולקלור, צבע ומאכלים עשירי טעם אשר המבקשים ליהנות מטקס חינה כהלכה ויבחרו בו, בוודאי שלא יתאכזבו.